Conference program

Preliminary program

12th October, 2017

11:00-13:15 REGISTRATION
13:30-14:00 OPENING CERIMONY
Paulo Moniz (Vice Rector of University of Beira Interior)
Perpétua Pinto-do-Ó (SPCE-TC President)
Sílvia Socorro (CICS-UBI)
Liliana Bernardino (Conference Chair)
14:00-15:15 SESSION 1: STEM CELL SPECIFICATION AND REGULATION
Chairs: Susana Solá, Inês Araújo
14:00-14:25 Selected extended talk
14:25-14:35 Oral communication 1
14:35-14:45 Oral communication 2
14:45-14:55 Oral communication 3
14:55-15:05 Oral communication 4
15:05-15:15 Oral communication 5
15:15-15:40 COFFEE BREAK / EXHIBITOR STANDS
15:40-16:55 SESSION 2: REGENERATIVE MEDICINE AND CANCER
Chairs: António Salgado, Lino Ferreira
15:40-16:05 Selected extended talk
16:05-16:15 Oral communication 6
16:15-16:25 Oral communication 7
16:25-16:35 Oral communication 8
16:35-16:45 Oral communication 9
16:45-16:55 Oral communication 10
16:55-17:20 COFFEE BREAK / EXHIBITOR STANDS
17:20-18:10 PLENARY LECTURE – INTERNATIONAL
Oliver Brüstle: CELL PROGRAMMING IN NEUROLOGICAL DISEASE MODELING AND REPAIR
18:10 WELCOME COCKTAIL RECEPTION
WOOL MUSEUM VISIT

 

13th October, 2017

8:45-9:45 SPCE-TC GENERAL ASSEMBLY (Members Only)
9:45-11:00 SESSION 3: TISSUE ENGINEERING
Chairs: Catarina Brito, Cláudia Lobato da Silva
9:45-10:10 Selected extended talk
10:10-10:20 Oral communication 11
10:20-10:30 Oral communication 12
10:30-10:40 Oral communication 13
10:40-10:50 Oral communication 14
10:50-11:00 Oral communication 15
11:00-11:15 COFFEE BREAK / EXHIBITOR STANDS
11:15-13:00 POSTER SESSION & EXHIBITION
13:00-14:30 LUNCH
14:30-15:15 PLENARY LECTURE – INTERNATIONAL
Todd C. McDevitt: ENGINEERING HETEROGENEITY OF MULTICELLULAR SYSTEMS TO DIRECT PLURIPOTENT STEM CELL FATE COMMITMENT, MORPHOGENESIS AND MATURATION
15:15-16:20 SESSION 4: PLURIPOTENT STEM CELLS AND REPROGRAMMING
Chairs: José Belo, José Bragança
15:15-15:40 Selected extended talk
15:40-15:50 Oral communication 17
15:50-16:00 Oral communication 18
16:00-16:10 Oral communication 19
16:10-16:20 Oral communication 20
16:20-16:30 Oral communication 21
16:30-17:00 COFFEE BREAK / EXHIBITOR STANDS
17:00-18:00 SESSION 5: INDUSTRY TRANSLATIONAL SESSION: TOOLS AND TECHNOLOGIES
Chairs: Paula  Alves;  Liliana Bernardino

Roundtable Participants:
Alexandre Quintanilha (Member of the Portugueses Parliament)
David Cristina (Senior Investment Consultant; Portugal Ventures)
André Gomes (CEO, Crioestaminal)
Helder Cruz (CEO, EcBio)
João Lacerda (MD, Group Leader at iMM Lisboa)
Carlos Almeida Pereira (Departament of International Relations; FCT, IP)

18:45-20:00 WOOL – COVILHÃ URBAN ART VISIT
20:00-21:00 GET TOGETHER COCKTAIL AT COVILHÃ CITY HALL
21:00 CONFERENCE DINNER
with a special performance of EPABI musicians

 

14th October, 2017

9:00-10:15 SESSION 6: TISSUE REPAIR AND DISEASE MODELING
Chairs: Luís Pereira de Almeida, Perpétua Pinto-do-Ó
9:00-9:25 Selected extended talk
9:25-9:35 Oral communication 22
9:35-9:45 Oral communication 23
9:45-9:55 Oral communication 24
9:55-10:05 Oral communication 25
10:05-10:15 Oral communication 26
10:15-10:30 COFFEE BREAK / EXHIBITOR STANDS
10:30-11:30 SESSION 7: CLINICAL AND TRANSLATIONAL SESSION – FROM BENCH TO BEDSIDE
Chairs: António Fiarresga;  João Lacerda
10:30-10:55 Bruno Costa-Silva: EXOSOMES-BASED CELL-CELL COMMUNICATION ROLE IN METASTATIC ORGANOTROPISM
10:55-11:20 João Sargento-Freitas: CELL THERAPIES FOR ACUTE ISCHEMIC STROKE
11:20-11:45 Susana Roncon: b3 CONCEPT: FROM BED TO BENCH AND BACK
11:45-12:00 AWARDS & CLOSING SESSION
Chairs: Liliana Bernardino, Perpétua Pinto-do-Ó
Best Poster Award:
Sponsored by ULTRAGENE
Best Oral Presentation Award: Sponsored by SOQUÍMICA
12:00-13:30 LUNCH
13:30-16:30 CULTURAL VISIT:
CENTRO INTERPRETATIVO DA CEREJA
MUSEU DO QUEIJO